logo samochody.info
menu


 
 
 
 
 
 
 

Artykuły o motoryzacji:

Chcesz zaoszczędzić, kup "japońca".

  Toyota uznawana jest za jedną z najlepszych, światowych marek samochodów. To japońskie, zwinne i niesamowicie komfortowe auto, zdobyło serca wielu fanów motoryzacji. Toyota w swej ofercie prezentuje auta zarówno dla całych rodzin, jak i dla osób indywidualnych, kochających szybkie samochody o sportowym charakterze. Japońskie auta uznawane są przez wielu za jedne z najmniej awaryjnych. Co niektórzy są nawet zdania, że najlepszy wybór do zakupu, to japoński samochód wyprodukowany w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Po pierwsze ewentualne części zamienne w przypadku awarii kosztują grosze, po drugie, jeżeli już samochód dozna jakiegokolwiek "uszczerbku na zdrowiu", przeważnie nie jest to nic na tyle poważnego, aby na poważnie martwić się jego stanem. Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której będziemy zmuszeni skorzystać z fachowej pomocy, niezbędny w tym przypadku może okazać się Serwis Toyota. Łódź jest jednym z wielu miast, które oferuje natychmiastową i fachową pomoc wielu specjalistów, którzy na miejscu ocenią co z naszym autem nie tak oraz zdiagnozują ewentualny problem. Inwestycja w samochód "made in Japan" może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Wybierając jeden z nowszych modeli, powinniśmy wiedzieć, że decydujemy się na zakup auta ekonomicznego, o ciekawej linii, a przede wszystkim w miarę przystępnej cenie. Należy także pamiętać, że przegląd gwaranycjny nie musi być wykonywany w autoryzowanej stacji obsługi. Samochody produkowane w Japonii uznane zostały w 2011 roku za najlepsze na świecie, a sama Toyota znalazła się na piątym miejscu wśród ulubionych samochodów fanów światowej motoryzacji. Trzeba przyznać, że jest to wyczyn godny odnotowania. Japońskie auta cechuje przede wszystkim wysoka jakość oraz komfort jazdy, a przecież to jedna z najistotniejszych rzeczy, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, wybierając najodpowiedniejszy samochód dla siebie. Z tego powodu Toyota cieszy się niesłabnącą popularnością. Zarówno dobrze wszystkim znane modele, jak i te, które premierę miały całkiem niedawno, w rekordowym czasie zjednują sobie przychylność kierowców na całym świecie. Kobiety bezgranicznie zakochują się w modelach Aigo lub Avensis, panowie z kolei zauroczeni są sylwetkami terenowych Land-Cruiserów.

...............................................................................

Dobry stary Jazz.

  Honda Jazz to jeden z najmniejszych modeli segmentu B japońskiego koncernu, który zjechał po raz pierwszy z taśmy produkcyjnej w1982 roku. Niestety, niskie zapotrzebowanie na tego rodzaju pojazdy w tamtych latach zmusiło firmę do zamknięcia produkcji cztery lata później. Jednak po jakimś czasie świat upomniał się o małe samochody Hondy i producent w 2002 roku zaprezentował nowy model Hondy Jazz. Pod kątem stylistycznym auto raczej odstaje od pozostałych przedstawicieli segmentu B. Dzięki nieco okrągłej sylwetce można go ewentualnie porównać do modelu miejskiego micro-vana Citroena C3 Picasso.

  Po sukcesie, jaki odniosła Honda wprowadzając ponownie na rynek model Jazz już w 2011 roku, zaprezentowano odświeżoną wersję tego modelu. Zmiany objęły osłonę chłodnicy, reflektory i światła tylne. Zmodyfikowanie zderzaków umożliwiło znaczne poprawienie parametrów aerodynamicznych, a co za tym idzie, zmniejszono dzięki temu zużycie paliwa.
  We wnętrzu deska rozdzielcza otrzymała pomarańczowe podświetlenie oraz jednolity kolor dopasowany z obiciem tapicerki całego wnętrza. Oprócz tego nie mogło zabraknąć jednego z najbardziej charakterystycznych elementów modelu Jazz, czyli systemu siedzeń Magic Seats uwielbianego przez kierowców za funkcjonalność dzięki dużej liczbie konfiguracji.

honda jazz

Od strony technicznej.

  W ofercie możemy ponownie znaleźć przekładnię CVT, która została zmodyfikowana w celu usprawnienia płynności celem obniżenia zużycia paliwa. Za pomocą łopatek do zmiany przełożeń, zlokalizowanych przy kole kierownicy w trybie"D" możemy zredukować bieg w celu uzyskania lepszego przyspieszenia, po czym następnie przekładnia wraca do trybu automatycznego. W trybie "S" łopatki umożliwiają pełną ręczną kontrolę nad zmianą stopnia przełożenia, zarówno podczas przyspieszania, jak i hamowania silnikiem. Jak czytamy na stronie honda.pl, „Modele z nową przekładnią CVT charakteryzują się tak samo niewielkim apetytem na paliwo i niskim poziomem emisji spalin, jak Hondy Jazz z silnikami 1,4 litra i przekładniami i-Shift poprzedniej generacji, przy czym wartość emisji CO2 jest niższa niż w przypadku wersji z przekładnią manualną i wynosi 125 g/km. Samochody z silnikami o pojemności 1,2 litra emitują obecnie 123 g CO2 na kilometr i spalają 5,3 l benzyny na 100 kilometrów. Poziomy emisji CO2 i zużycia paliwa w przypadku silników 1,4 litra sięgają od 126 g/km przy 5,5 l/100 km w cyklu mieszanym”.

Dowiedz się więcej o Hondzie Jazz: http://honda.pl/pl/samochody/modele/jazz-5d.html

...............................................................................

Kilka uwag dotyczących opon samochodowych.

  W dzisiejszych czasach spotkać można bardzo wielu producentów opon dla samochodów. Każdy producent dba o to, żeby mieć w swojej ofercie najpopularniejsze rodzaje opon, dlatego na pierwszy rzut oka może się wydawać, że generalnie każdy producent ma w sprzedaży to samo, a różnią się tylko ceny.
  U bardziej popularnego producenta znaleźć więc będzie można takie same opony na przykład w wyższych o kilkanaście złotych cenach, niż w przypadku mniej popularnych sprzedawców ogumienia samochodowego. Często jednak kierowcy darzą zaufaniem wybraną markę opon, ponieważ mają z nią dobre skojarzenia. Czy rzeczywiście niektóre marki są lepsze od innych? Zorientować się w tym można sprawdzając testy opon wybranych producentów.
  Niektórzy producenci najczęściej publikują takie informacje na swoich oficjalnych stronach internetowych, ponieważ pokazują w ten sposób, że mogą ubiegać się o status wiodącej firmy produkującej opony dla samochodów. W Internecie można znaleźć też wiele stron, takich jak między innymi ta (http://www.oponytanio.pl/Marki_opon.html), dzięki którym w łatwy sposób można zorientować się we wszystkich markach opon, które funkcjonują na polskim rynku. W ten sposób można sobie porównać na przykład ceny ogumienia niektórych producentów i wybrać najbardziej atrakcyjną cenowo ofertę.
  Przy wyborze opon należy jednak pamiętać, że nie można na nich oszczędzać. Od prawidłowego stanu ogumienia samochodu zależy wiele rzeczy, dlatego lepiej zapłacić czasami kilkadziesiąt złotych więcej, niż szukać na siłę oszczędności. Zwykle bowiem kupienie gorszego zestawu opon może mieć negatywny wpływ na prowadzenie pojazdu, przez co może dojść do wielu bardzo groźnych sytuacji na drodze, a nawet do bardzo poważnego wypadku, w wyniku którego ktoś może stracić życie lub też doznać niezwykle skomplikowanego urazu.
  Dlatego warto sprawdzać testy opon, które publikowane są bardzo często zarówno przez samych producentów, jak i niezależne portale internetowe, które zajmują się tematyką ogumienia samochodowego.

................................................................................

Istota numeru vin.

  Jak ciężko jest kupić dobry samochód dowie się tylko ten, kto próbuje obecnie znaleźć sobie ciekawe auto. Jeśli zależy nam na pojeździe, które ma nam posłużyć przez kilka lat, należy poznać zasady, dzięki którym można poznać, czy dany pojazd nie został oszukany. Niezwykle istotne jest sprawdzenie vin (Vehicle Identification Number). Jest to numer, który umożliwia identyfikację auta, zgodnie z normą ISO 3779- 1983. Inaczej mówiąc, numer vin jest numerem podwozia, nadwozia. Składa się aż z 17 znaków, które składają się ze specjalnej kombinacji cyfr i liter. Dzięki ich znajomości, można bez trudu poznać międzynarodowy kod producenta, konstrukcję samochodu, człon identyfikujący dany egzemplarz samochodu, rok produkcji, zakład montujący pojazd, czy numer fabryczny pojazdu. Jednak jakie należy podjąć czynności, aby sprawdzenie vin było jak najszybsze? Należy szukać go na podwoziu lub nadwoziu po prawej stronie pojazdu. Powinien on także znajdować się w widocznym miejscu, aby szukający bez trudu go odnalazł. Istotne jest także to, iż w wypadku kolizji lub korozji, kiedy dojdzie do niemożności odczytania numeru, należy zgłosić to specjalnym organom. Urząd stacji kontroli pojazdów dokonuje nabicia numeru. Tak więc warto zainteresować są tą kwestią, która niezwykle dużo może nam powiedzieć o danym samochodzie. To właśnie vin jest jedną z rzeczy, dzięki którym można poznać historię samochodu. W sieci istnieją bazy, które zajmują się kradzionymi samochodami z wielu krajów. Stąd znając numer vin można bez trudu przekonać się, czy dane auto jest godne naszej uwagi. Aby informacje były kompletne, warto poznać termin dekoder vin. Jest on szczególnie przydatny dla diagnostyków, rzeczoznawców, czy policji. Współpracuje on z czytnikiem kodów kreskowych i pozwala na odczytanie kodu. Można go ustawić w taki sposób, aby wyświetlał tylko te dane, które nas interesują np.: parametry, przeglądy, przebiegi, Internet, zdjęcia, poszukiwany, sprawdzenia, defekty, producent. Tak więc kupując używane auto warto zapoznać się z tymi parametrami i być pewnym swojego wyboru. Trzeba przyznać bowiem, iż trudno jest kupić obecnie samochód, który jest właśnie taki, jaki mówi o nim jego właściciel. Częstym problemem jest licznik przebiegu pojazdu, który można cofnąć. Tak więc dla czystego sumienia dbajmy o to, aby znać numer vin i cieszyć się autem przez długie lata.

................................................................................

Opony zimowe - cud nowoczesnej techniki.

  Rynek opon zimowych rozwija się w bardzo szybkim tempie. Uważa się, iż najważniejszą cechą ogumienia jest jej uniwersalność. Jednak ze względu na zrónicowany klimat nie jest możliwe wyprodukowanie idealnej opony, która będzie odpowiednia w każdym miejscu na ziemi. Na terenach takich jak Skandynawia, gdzie panują srogie zimy, rozwijać się będą opony o bieżniku kierunkowym. Na pozostałych obszarach stosowane będą opony na każde warunki pogodowe. Charakteryzują się one asymetryczną rzeźbą, a w przyszłości producentów czeka rozwój ich osiągów.

  Najczęciej stosowane mieszanki to te na bazie krzemionki, jednak ich formuły nie są identyczne. Na przykład firma Nokian dodaje oleju rzepakowego, a Michelin mieszanki zawierającej olej słonecznikowy. Inną istotną kwestią są lamele, dzięki którym opony zachowują zimowe właściwości. Jednak mogą one także utrudnić kierowanie pojazdem na suchej nawierzchni. Przykładowo Michelin połączył dwie technologie - zastosował lamele dwukierunkowe, jak i pofałdowania w głębi klocka bieżnika. Natomiast firma Dunlop użyła lameli trójwymiarowych.

  Opony zimowe nie powinny być użytkowane przez cały rok - są one przeznaczone do poruszania się po nawierzchniach pokrytych zmarzniętym i sypkim śniegiem oraz lodem. Natomiast używanie takiego rodzaju opon w okresie letnim może prowadzić do wielu niebezpieczeństw, a także do szybszego wyeksploatowania ogumienia.

  Opony zimowe posiadają wiele specjalnych elementów. Bieżnik charakteryzuje się większą ilością lameli, które zapewniają lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni, jak i krótszą drogę hamowania. Natomiast inna budowa klocków i szerokich rowków obwodowych umożliwia odprowadzanie wody spod kół. Opony zimowe muszą także zmienić się ze względu na wymogi Unii Europejskiej. Producenci ogumienia muszą zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest zaprojektowanie opon zimowych emitujących jak najmniej hałasu. Wymaga się też od nich obniżenia oporów toczenia. Przyszłość pokaże, jak eksperci w tej dziedzinie poradzili sobie z tymi wymogami i nowymi trendami.

................................................................................

Strony: 1 , 2 , 3

reklama


Motoryzacja
1 , 2 , 3

Sklep NEO24.pl

Tu może być Twoja Reklama -
informacje w dziale Kontakt.
© samochody.info - all rights reserved.